Scholarships Awarded

Every year the Foundation provides Scholarships with Australian Universities for young students in their early years of tertiary study.

Year Award Awardee Course of Study Tertiary Institution Mentor Donor Status
 
2021
   
Ms Georgia Desideri-Zigante
 
Economics
 
The University of Sydney
 
Ms Bonnie Boezeman AO
 
Anonymous
 
   
Ms Alexis Bocking
 
Architecture
 
The University of Canberra
 
Ms Shannon Battisson
 
Galvin Foundation
 
 
2020
 
No scholarships awarded during the Covid-19 year when many events were cancelled.
 
2019
   
Ms Shanae Kuo
 
Secondary Education
 
Charles Darwin
University
 
Mrs Judy Boland AM
 
The Order of Australia
Association
 
   
Mr Nicholas Simm
 
Commerce & Languages
 
University of Adelaide
 
Mr Colin Dunsford AM
 
Mr Ross Adler AC
 
 
2018
   
Mr Jeremy Doupe
 
Business & Economics
 
University of Melbourne
 
Mr Chris Leptos AM
 
Craig Joel
(family of Jack Mayer Joel OAM)
 
   
Ms Hannah Gandy
 
Law/Arts
 
La Trobe University
 
The Hon. Ms Julia Gillard
AC
 
Freemasons Victoria
Supported by Freemasons
Victoria Foundation Ltd
 
 
2017
   
Ms Juanita Kelly-Mundine
 
Art Conservation
 
University of Melbourne
 
Mr Tony Ellwood AM
 
Mr Gordon Darling
AC  CMG
 
 
 
2016
   
Mr Mark Munnich
 
Law
 
Charles Darwin University
 
The Honourable Austin
Asche AC QC
 
Mr Nicholas Paspaley AC
 
Indigenous Scholarship
   
Mr Jordan Eitler
 
Law & Criminology
 
Deakin University
 
Mr William Lye OAM
 
The Order of Australia
Association, Vic Branch
 
   
Miss Kaveri Pathak
 
Electrical Engineering
 
University of Queensland
 
Adj Prof. Brian O’Keeffe
AO
 
Adj. Prof Brian O’Keeffe
AO
 
 
2015
   
Mr Matthew Connolly
 
Economics
 
University of Melbourne
 
Mrs Linda Nicholls AO
 
Mr Paul Wheelton OAM
 
   
Miss Sarah Starnovsky
 
Business & Commerce and Law
 
Western Sydney University
 
Ms Bonnie Boezeman AO
 
The Hon. Nick Greiner AC
 
 
2014
   
Miss Danielle Hardie
(Mrs Danielle Brown)
 
Animal & Agricultural Science
 
University of Adelaide
 
Mr Andrew Ingliss AM
 
The Riddiford Trust
 
   
Miss Vaishali Ghosh
 
Electrical/Electronic Engineering
 
University of Adelaide
 
Adj. Prof. Brian O’Keeffe
AO
 
Mr Robert G Gerard AO
 
 
2013
   
Mr Tom Crowhurst
 
Commerce
 
University of Melbourne
 
Mr Chris Leptos AM
COL John Wertheimer AM
 
Mr Hugh Morgan AC
 
   
Miss Emma Goode
 
Agriculture
 
University of Adelaide
 
Maj General the Honourable Michael Jeffery AC AO (Mil) CVO MC (Retd)
Mr Andrew Ingliss AM
 
The Riddiford Trust
 
 
2012
   
Mr Benjamin Knight
 
Law & Commerce
 
Monash University
 
Mr Michael Robinson AO
 
The Riddiford Trust
 
   
Mr Aaron Moss
 
Law & Arts
 
University of Tasmania
 
Mr Ron Banks AM
 
The Order of Australia Association Foundation
 
 
2011
 
   
Mr James Broinowski
 
Viticulture & Oenology
 
University of Adelaide
Waite Institute
 
Mr Brian Croser AO
 
Mr Baillieu Myer AC
Made first batch of Shiraz
   
Ms Alexandra Grigg
 
Economics & Finance
 
University of Adelaide
 
Ms Jillian Broadbent AO
Mr Ross Adler AC
 
The Riddiford Trust
 
Graduated with Honours
   
Ms Karynne Lake
 
Social Work
 
Charles Darwin University
 
Dr Tom Calma AO
 
Mr Nicholas Paspaley AC
 
Indigenous Scholarship
 
2010
  Miss Kate McCambridge Business + Arts University of Tasmania Mr Michael Kent AM Tote Tasmania  
  Mr Tyrone Van Dyk Business University of Tasmania Mr Ron Banks AM Agility Interactive Graduated; Tasmanian Govt Audit Award, Chartered Accountants Award
 
 
2009
  Ms Alyssa Fitzpatrick Medicine University of Adelaide Dr Michael Rice AM Mrs Diana Ramsay AO Awarded Rhodes Scholarship 2012
  Mr Mark Hassall Medicine University of Adelaide Em Prof Derek Frewin AO Dr David Game AO Awarded Rhodes Scholarship 2011
  Ms Pallavi Gosain Biomedical Engineering University of NSW Dr Robert Frater AO ResMed Graduated
 
 
2008
  James Hicks Business (Management) & Engineering (Mechanical) Swinburne University of Technology Mr Graham Kraehe AO Mr David Mandie AM, OBE Graduated
  Rebecca Evans Teaching & Learning Charles Darwin University Mrs Wendy James OAM The Order of Australia Association Graduated
  Jarrod Hodgson Arts/Science (Geography & Conservation Biology) Monash University Mr Chris Leptos AM The Finkel Foundation Graduated
 
 
2007
  Sara Farnbach Nursing University of Canberra Ms Kaye Hogan AM The Order of Australia Association Graduated from UC Bachelor of Nursing in Dec 2008, Graduated Master of Public Health & Tropical Medicine at JCU
  Glenn Smith Commerce & Law University of Adelaide Mr Ross Adler AC Mr Ross Adler AC Graduated Bachelor of Commerce 2009, now pursuing Law degree
  Tom Molomby Electrical Engineering & Science University of NSW Dr Peter Farrell AM Farrell Family (thru San Diego Foundation) 2 yr exchange at French engineering school Centrale Paris
  Amelia Parker Engineering (Biomedical) & Science (Biochemistry) University of Sydney Prof. David Burke AO Cochlear Foundation Ltd Work placement at Victor Chang Cardiac Research Institute
 
 
2006
Prize Ashley Hunt Chemical Engineering Curtin University of Technology Mr Robert King OAM Westfield Foundation Graduated Bachelor of Chemical Engineering (Honours) 2008
Prize Jarrad Cody Electrical & Mechatronic Engineering University of SA Mr David Klingberg AO Robert Gerard AO Graduated Bachelor of Engineering (Electrical and Mechatronic) First Class Honours 2008
Prize Johanna Elms Advanced Science
(Pharmacology)
University of NSW Prof. Stella O’Donnell AO Westfield Foundation Graduated, Bachelor Advanced Science (Pharmacology) First Class Honours 2008,
Graduated MBBS at UQ
Prize Laurie Pearcey International Studies University of NSW Mr Sam Wong AM Westfield Foundation Graduated Bachelor of International Studies (Asian Studies) 2009
 
 
2005
Bursary Melissa Bowtell Occupational Therapy University of Queensland Dr Cherrell Hirst AO Westfield Foundation Graduated Bachelor of Occupational Therapy 2007
Bursary Nicholas Clements Arts University of Tasmania Dr Kalev Kruup OAM Estate of George Adams Graduated Bachelor of Arts (Hons) First Class Honours 2007
Bursary Jason Ford Advanced Diploma of Engineering Tech (Civil) Victoria University Mr John B Laurie AC Estate of George Adams Graduated: Advanced Diploma of Civil Engineering 2008, then Graduated :Degree Civil Engineering).
Bursary Andrew Johnson Advanced Diploma of Arts (Graphic Design) Victoria University Mr Harold Mitchell AO Estate of George Adams Graduated Diploma of Graphic Arts and Advanced Diploma of Graphic Design 2007
Bursary Emily Bond Diploma of Animal Technology Victoria University Prof. Wayne Morrison AM Westfield Foundation Graduated Diploma of Animal Technology 2006
 
2004
Bursary Rahul Khubchandani Engineering and Commerce University of Western Australia Mr Dennis Glennon AO Mr Hugh Morgan AC Graduated Bachelor of Engineering and Bachelor of Commerce (First Class Honours) 2007. MBA Cambridge 2014
Bursary Felicia Eng Commerce and Science University of Melbourne Prof. Adrienne Clarke AC Mr Hugh Morgan AC Graduated Bachelor of Commerce (Hons) Bachelor of Science 2007
Bursary Natalie Rainger Graduate Medical Degree University of Sydney Dr John Yu AC Mr Hugh Morgan AC Graduated Bachelor of Medicine/Surgical Hons 2006